iş dünyasının bilgi ambarı
Arama
SİVRİSİNEK İLE MÜCADELE
Yazar: RÜKNETTİN KUMKALE YMM
18 / Eylül / 2018

 

Sivrisinek ile mücadele

 

Bu güzelim huzur ve mutluluk diyarındaki doğanın armonisi olan martı, karga ve serçe sesleri arasında, size yaklaştığı zaman sesini ancak duyduğunuz minik uçan varlıklar var. Bunların adı sivrisinek.

Sürüler halinde dolaşmıyorlar, ancak çoklar. Büyük bir faaliyet içindeler. Genellikle yazları ve geceleri ortaya çıkan bu sevimli(!) uçan minik varlıklar vızzzzzz diye iğrenç bir ses çıkarıyorlar. Görevleri ise insanları sokmak.

İnsanlar, bunlarla bireysel olarak mücadele ediyorlar. Bu sebeple eczanelerdeki sivrisinek ile mücadele ilaçlarının satışında rekorlar kırılıyor. O kadar ki, eczacılar bu ilaçların satışından elde ettikleri kâr ile birer yat alıp denizin ortasında keyif yapıyorlar.

En sonunda, Sivrisinek İle Mücadele Başkanlığı yetkilileri toplanarak bu durumu Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kuruluna bildirmeye karar verdi. Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kurulu konunun kendileri ile ilgili olmadığını belirterek, konuyu Sivrisinek İle Mücadele Bakanlığına bildirdi. Bakanlık tahsisat olmadığı gerekçesi ile durumu Maliye Bakanlığına sunarak tahsisat istedi. Maliye Bakanlığı sene ortasında tahsisat çıkarmanın olanaksız olduğunu belirterek, gelecek yıl programına alınması için planlama kuruluna yazı yazdı. Planlama kurulu gelecek yılın bütçe çalışmalarının bittiğini, bu durumda sivrisinek ile mücadele için tahsisatın bir sene sonraki bütçeye alınmasının mümkün olacağını bildirdi.

O ve ondan sonraki sene sivrisinek ile mücadele, halkın bireysel çabaları ile yapıldı. Eczacılar, bu ilaçların satışından elde ettikleri kâr ile ikişer yat daha aldılar.   Ondan sonra toplanarak bir şirket kurup yat kiralama işine girdiler.

İki sene böyle geçti. İki sene sonunda sivrisinek ile mücadele için bütçeye tahsisat kondu. Üçüncü sene başında ocak ayında Sivrisinek İle Mücadele Başkanlığı yetkilileri toplanarak tahsisatın kullanılması konusunda, Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kuruluna yazı yazdı. Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kurulu konunun kendileri ile ilgili olmadığını belirterek, konuyu Sivrisinek İle Mücadele Bakanlığına bildirdi. Bakanlık kış aylarında sivrisinek olmadığı gerekçesi ile tahsisatın kullanılmasına temmuz ayında izin verilebileceğini bildirdi.

Temmuz ayında, Sivrisinek İle Mücadele Başkanlığı yetkilileri toplanarak tahsisatın kullanılması konusunda, Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kuruluna yazı yazdı. Sivrisinek İle Mücadele Koordinasyon Kurulu konunun kendileri ile ilgili olmadığını belirterek, konuyu Sivrisinek İle Mücadele Bakanlığına bildirdi. Bakanlık sivrisinek ile mücadele için gerekli olan ekipman için ihaleye çıktı. İhale için bir aylık süre verdi. (1 Ağustos) Bir ayın sonunda ihale kurulu toplandı ve işi bir firmaya verdi. İhale kurulu kararı askıya çıktı. Askı süresi bir aydı. (1 Eylül) Askıya itiraz gelmedi, sivrisinek ile mücadele için gerekli olan ekipmanın alınması kararı kesinleşti. Firmaya malın teslimi için 1 aylık süre verildi. (1 Ekim)

Firma, sivrisinek ile mücadele için gerekli olan ekipmanı 1 Kasım günü teslim etti. Sivrisinek ile mücadele başkanlığı, bu ekipmanı kullanacak elemanlar için ilan verdi. Eleman alımı 1 Aralık’da gerçekleşti.

Ancak kış ayları geldiği içen Sivrisinek ile mücadeleye başlanmadı. Sonraki yıla kadar, elemanlar boş bekledi. Bu sırada alınmış olan ilaçların süresi geçtiği için Sivrisinek ile mücadele başkanlığı ilaç alımı için ihaleye çıktı. (Okuyucunun sabrını taşırmamak için fazla ileri gitmiyorum. Ve ilaç ihalesini hemen yapıyorum.) İlaçlar alındı. Temmuz ayı gelmişti. Gerekli hazırlıklar yapıldı. Makineler, kamyonete yüklendi. (yükleme işi için ihaleye çıkılacaktı ama, okuyucunun “yeter artık” demesinden korktuğum için yükleme ihalesine çıkılmadı)

Elemanlar kamyonete oturdular, şoför kontağı çalıştırmak istedi. Ama araç çalışmadı. Motor kapağı açıldı. Usta çağırıldı. Kamyonetin her tarafı incelendi. Aracın çalışmaması için hiçbir sorun yoktu. O sırada şoför, kamyonetin benzinin olmadığını fark etti. Araç bu sebeple çalışmamıştı.

Bu sırada, orada toplanmış kalabalığın içinde bulunan, görmüş geçirmiş, yaşlı adam, bir anısını anlattı.

1960 lı yıllarda Eskişehir’de bir avuç devrimci, Atatürk’çü, aydın mühendis, Türkiye’nin ilk otomobilini yapmak gibi bir proje başlatmışlardı. Otomobilin adını DEVRİM koydular. Gece gündüz üstün bir gayret ve  çalışma ile başardılar. Onların adları yok. Biz onlara kısaca KAHRAMAN diyoruz. Bu kahramanlar artık yaşamıyor. Onları kutluyoruz. Ve otomobili DEVRİM’i Cumhurbaşkanına takdim günü geldi. Ancak DEVRİM çalışmadı. Çünkü içine benzin koymayı unutmuşlardı. Özür dilendi, benzini temin edelim dediler. Ancak Cumhurbaşkanı dinlemedi, gitti. Proje rafa kalktı. O zaman bu projenin rafa kalkmasındaki sebebin, uluslar arası güçlerin Türkiye’de otomobil imal edilmesine karşı olduğu ile ilgili savlar ileri sürüldü. Hâlâ da bu iddia devam ediyor. DEVRİM otomobili şimdi müzede. Dış güçler Türkiye’nin kalkınmasını istememişti. Türkiye hâlâ kalkınma çabasında.

Biz, Sivrisinek ile mücadelemize dönelim. Araç çalışmadı. Halk kendi çabası ile sivrisinek mücadelesine bireysel olarak devam etti.

Yaşlı adamın bu anısından sonra, aracın çalışmamasının ardında, uluslar arası sinek ilacı imalatçılarının olduğu savı ortaya atıldı.

Sayın okuyucu,

Böyle bir maceranın günümüzde geçmesine olanak var mı? 2018 yılının yaz aylarında  huzur ve mutluluk diyarında geçmiyor. Sivrisinek ile mücadele ve sivrisineklerin halkı rahatsız etmesinin 2018 yılının yaz aylarında  hem de bu huzur ve mutluluk diyarında geçmesine olanak var mı? Bu öykü bir kara mizah olarak yazanı tarafından uyduruldu. Gerçekte 50 – 60 yıl önceye yakışır. Nokta.

Aaaaaahhh.

Ne oldu ?

Sivrisinek ısırdı.

Rüknettin Kumkale

Yeni konulardan haberdar olmak için,
e-posta adresinizi giriniz.
İsim Soyisim :
E-Posta :
Sitemiz ücretsizdir, fakat içerik bilgilerinin kullanılması dahilinde kaynak belirtilmesi rica olunur.
Copyright © 2012 isvebilgi.com | iş dünyasının bilgi ambarı