iş dünyasının bilgi ambarı
Arama
Burdur: Huzurun kenti
Yazar: RÜKNETTİN KUMKALE YMM
13 / Eylül / 2018

 

Burdur: Huzurun kenti

Burdur’u ilk kez 1989 yılında gördüm.

Belediye Başkanı Av. Armağan İlci idi. Kendi güzel, icraatları güzel, dürüst. Herkesin sevgilisi idi. Onu, o güzel insanı Burdur kalbine gömdü.  

Burdur 1989’lu yıllardan bu yana çok gelişti. Artık belediye tarifeli oteller yerine birçok 4 - 5yıldızlı oteli var. Bir gidişimde, önceki konaklamalarımda unuttuğum, unuttuğumu da unuttuğum eşyalarım bir paket halinde bana verildi. Resepsiyondaki arkadaşlara, bu kadar genel kabul görmüş ahlak kurallarına aykırı hareketlerin bulunduğu yurdumuz ortamında yaptıklarının kaidelere uymadığını sevgi kelimeleri eşliğinde söyledim. (!)

Burdur’u her sene Üniversite sınavlarında ilk 100 kişiye giren Burdurlu gençlerden dolayı duyarsınız. Burdur’lugençler her zaman en öndedir.

Burdur, Antalya’ya giderken dışından geçeceğiniz bir şehir değil.

Burdur’a geliniz, göl kenarında misafir olun. Alışmadığınız, görmediğiniz rengarenk doyumsuz gün batımını izleyiniz. Susamlık tepesinde yemeğinizi yerken gölü ve şehri kuşbakışı seyredin. Müzesini geziniz. Mehmet Akif Ersoy’u yaşayınız. İstasyon kafede kuş cıvıltıları eşliğinde çayınızı yudumlayın. Hele pazarı, gezinizi salı veya cuma günlerine denk getiriniz. Pazarı çok güzeldir. Hakiki ve ucuz besinin ne olduğunu burada göreceksiniz. Pazarcı dostların çok büyük çoğunluğu kadınlardan oluşur. Pazarı muhteşemdir.

Yolunuzu özellikle Burdur’dan geçirin.

Burdur’da ne mi var?

Süt
Pazarda Doğal Ürünlerini Satmak İçin Tezgah Açan Üreticinin Büyük Çoğunluğu Kadın
Esnafın Çoğunluğu Kadın…….Döner, Pastane, Bakkal
Alaca Dokumaları
İnsuyu Mağarası
Gün Batımı Göl Manzarası
Şafak Sökerken Göl Manzarası
Göl Kuruyor
Genç Belediye Başkanı
Duraklar Klimalı
Duraklarda Kütüphane
Yaz aylarında sanat festivalleri
Spor karşılaşmaları,

Daha ne istiyorsunuz?

Bir de o muhteşem gün batımı manzaralı, dik kuyruklara ev sahipliği yapan gölü.

1989 yılında bu yana hep gidiyorum. İlk gittiğimde göl kenarında bir motelde kalmıştım. Gece yarısı bir gürültü ile uyandık. Gölün suyu cama vuruyordu.

Şimdi o motelin önünde tam boyutları ile bir futbol sahası ve göle kadar kalan mesafe iki futbol sahası büyüklüğünde.

Göl büyük oranda çekiliyor. Gölün çekilmesi çevre için doğa için büyük kayıp.

Yeni dönemde Güler yüzlü, dinamik, genç bir Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile vizyonelbir bakış açısı var. Şehircilik anlamında; yürüş yolları, aydınlatılmış caddeler, bisiklet yolları, çöpten ve güneşten enerji üreten, sürekli sosyal hayatı besleyen etkinlikler ve alternatif turizmin çeşitlendirildiği keşfedilmeyi bekleyen eski uygarlıklar vedoğal güzellikleri ile Burdur huzurun kenti haline geldi.

Burdur-Fethiye karayolu 8. kilometresinde bulunan göl kenarındaki Serenler Otel’de kalın. Gölün ne kadar çekildiğini gözlerinizle görün. Yalnız bu otelin bir sakıncası var.(!)Sabahleyin horoz ve inek sesi ile uyanıyorsunuz. Ben duyunca hemen balkona fırladım. Ve doğanın bu muhteşem armonisini içime doya doya çektim.

Genç kızlar huzurun ve düzenin verdiği rahatlık ile, gece yarılarına kadar şehir içinde trafiğe kapatılmış ortamlarda vakit geçirebiliyorlar.

Hadi gari Burdur’a.

Yeni konulardan haberdar olmak için,
e-posta adresinizi giriniz.
İsim Soyisim :
E-Posta :
Sitemiz ücretsizdir, fakat içerik bilgilerinin kullanılması dahilinde kaynak belirtilmesi rica olunur.
Copyright © 2012 isvebilgi.com | iş dünyasının bilgi ambarı