iş dünyasının bilgi ambarı
Arama
Avukatlık

VERGİ MÜKELLEFİ AVUKATLARIN BAŞLIKLAR İTİBARİYLE VERGİSEL KONULAR

Yazar: Y.M.M. RÜKNETTİN KUMKALE
03
Kasım
2013

                     Gelir Vergisi Kanunu’nun “Serbest Meslek Erbabı” başlıklı 66. maddesi hükümleri çerçevesinde Avukatlar, serbest meslek faaliyetini mutat meslek halinde ifa etmeleri halinde, serbest meslek erbabı sayılmaktadır. Bu açıdan bağımlı olarak çalışan Avukatlar Serbest Meslek Erbabı sayılmamaktadır.

AVUKATLIK ÜCRETİ İLE İLGİLİ BİR AYKIRI DÜŞÜNCE DAHA

Yazar: Av. Ender Dedeağaç
01
Şubat
2013

K.K. adlı bir vatandaştan aldığım e- postayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim tarlayı 3 yıl işgal etti diye işgal edene dava açtırdım.1200 tl civarında avukatlık parası ödedim.karşı taraf işgalden dava tebliği gidince çekildi. Davayı ben kazandım ama herhangi bir para alamadım avukat karşı taraftan işga parası değil vekalet parası almış. Benim günahım ne bu işte? Hep edenin yanına kar kalıyor. İşgalci her zaman kazanıyor. Adalet bu mu?

HUKUKÇULARIN ÖZ OLARAK TA OLSA MUHASEBE BİLGİSİNE SAHİP OLMALARI GEREKMEKTEDİR

Yazar: Rüknettin KUMKALE - YMM
26
Haziran
2012

 

Muhasebe’nin giderek hayatımızda önemli bir yeri tutmaya başladığı gerçeği çerçevesinde hukukçularımızın mesleklerini yürütürken muhasebe uygulamaları ile ilgili temel bilgileri edinebilmeleri önemli bir olgudur.

İLAMDAKİ VEKALET ÜCRETİNE, İCRA VEKALET ÜCRETİ İSTENEBİLİR Mİ ?

Yazar: Ender Dedeağaç - Avukat
22
Mayıs
2012

 

             Birkaç kez yazılarımda ve konuşmalarımda hatta birkaç kez de dilekçelerimde, yargının yasamanın yetkilerini gasp ettiğini, bazen de mutlak butlanla malul kararlar verdiğini dile getirmiştim. Geçenlerde TBMM Başkanı Sn. Cemil Çiçek de yargının yasamanın yetkilerini gasp ettiğini söyleyince kendime bir yandaş bulmanın rahatlığını yaşadım.


ORTAKLIK HALİNDE FAALİYETTE BULUNAN AVUKATLARIN VERGİLENDİRİLMESİ

Yazar: Rüknettin KUMKALE - YMM
22
Nisan
2012

Avukatların ortaklık kurmaları mevzuatımıza 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapan ve 10.05.2001 tarih ve 24398 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 02. Mayıs.2001 tarih ve 4667 sayılı“Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair” kanun ile girmiş bulunmaktadır. Yapılan değişiklik ile yeniden düzenlenen Avukatlık Kanunu’nun 44. maddesinin (B) bendi gereğince Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan “Avukatlık Ortaklığı Yönetmeliği” 25.11.2001 tarih ve 24594 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanmıştır.

Yeni konulardan haberdar olmak için,
e-posta adresinizi giriniz.
İsim Soyisim :
E-Posta :
Sitemiz ücretsizdir, fakat içerik bilgilerinin kullanılması dahilinde kaynak belirtilmesi rica olunur.
Copyright © 2012 isvebilgi.com | iş dünyasının bilgi ambarı